terebki_foliowe

Recykling to nie tylko butelki

Jeśli wspominamy dziś o recyklingu, to na myśl w pierwszej kolejności przychodzą nam butelki czy puszki. Można to oczywiście zrozumieć, choć nie zapominajmy o innych możliwościach. Nie inaczej jest też, biorąc pod uwagę torebki foliowe, choć nie jest tajemnicą, że w firmach, które się tym zajmują, nie cieszą się one wielkim zainteresowaniem.

Nic w tym jednak dziwnego. Nie można zapomnieć, że takie laminaty foliowe oraz w szczególności cienkie torebki foliowe, które wydawane są w sklepach, często są dość mocno zanieczyszczone i zawierają w sobie między innymi odpady organiczne czy śmieci. Na co w związku z tym takie torebki mogą być przerobione?

Paliwo opałowe

Dla wielu być może będzie to sporym zaskoczeniem, ale torebki foliowe mogą zostać przerobione na pewien rodzaj płynnego paliwa opałowego lub wysokokaloryczną frakcję RDF. Nie jest to mimo wszystko paliwo bardzo kaloryczne, a więc często zwyczajnie do niczego się nie nadaje. Obecnie wysyła się je niemal jedynie do cementowni, choć także i do nich często jest ono za słabe.

Co z opakowaniami szeleszczącymi?

Prawdą jest, że przerobić można niemal wszystko. Jednak nie każdy tego typu materiał się do tego nadaje, a już na pewno jego recykling nie zawsze jest efektywny. Spory problem stanowią tutaj szeleszczące laminaty foliowe, a więc między innymi te spotykane w chipsach czy paluszkach, które są zabrudzone organicznie. Poza tym nie inaczej jest też z foliami po wędlinach i serach. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem przyjmują je bardzo niechętnie. Z pewnością po części dlatego, że możliwość sprzedaży jest wówczas mocno ograniczona, a towar sprzedawać można niemal tylko i wyłącznie poza granicę naszego kraju, a i to w dość małych ilościach.

Podsumowując, warto mieć więc na uwadze, że laminaty foliowe mogą służyć przerobieniu, ale nie wszystkie będą tu równie efektywne. Radzimy więc zwracać uwagę na torebkę, po którą sięgacie w sklepie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.