obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem – co to takiego?

Zapewne niejednokrotnie zetknąłeś się z pojęciem obróbki skrawaniem. Czy jednak zastanawiałeś się, na czym tego typu praca polega i czym ona jest w rzeczywistości? Najprościej rzecz ujmując, obróbka skrawaniem to proces zdejmowania małych fragmentów materiału z obrabianej powierzchni w celu wykonania określonego przedmiotu. Niepotrzebne, skrawane fragmenty materiału to wióry, które traktowane są jako odpad technologiczny – w niektórych przypadkach mogą być ponownie przetworzone. Technologia obróbki skrawaniem pozwala wykonać niezliczone rodzaje przedmiotów z metalu, drewna lub innych materiałów nadających się do tego typu obróbki.

Współcześnie obróbka skrawaniem to przede wszystkim proces toczenia, frezowania, wiercenia, strugania i dłutowania, a także procesów pośrednich tj. rozobróbka skrawaniemwiercanie, powiercanie, przepychanie i przeciąganie. Tego typu technologia obróbki materiałów wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle metalowym, przy produkcji części do maszyn i pojazdów, przy produkcji narzędzi i setek tysięcy drobnych metalowych przedmiotów o dziesiątkach różnych zastosowań. Obróbka skrawaniem wykorzystywana jest również jako jeden z podstawowych procesów technologicznych przy produkcji drewnianych elementów dekoracyjnych, przy budowie mebli i innych przedmiotów drewnianych.

Najczęściej stosowane technologie w ramach obróbki skrawaniem to toczenie, czyli ścinanie obrotowe obrabianych powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych oraz frezowanie, czyli kształtowanie powierzchni krzywoliniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.