szlamowanie

Jak uszczelnić komin z dachem?

Uszczelnianie komina z dachem nie należy do najprostszych czynności, na obie te rzeczy działają ogromne siły takie jak wiatr oraz śnieg, które wpływają na wytrzymałość.

Materiały pod wpływem zmiany temperatury zaczynają się kruszyć, dach i komin pracują, sztywne usztywnienie nie wchodzi w grę. Uszczelnianiem kominów, zajmuje się wiele firm z Bielska-Białej, Zakopanego czy Katowic. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju uszczelnienia komina trzeba kierować się przede wszystkim rodzajem materiału nie ceną. Czasami uszczelnianiu podlega cały komin, czasem tylko pojedyncze przewody.
Zanim zabierzemy się do pracy, warto wezwać fachowca który stwierdzi czy komin wymaga gruntownego remontu, czy tylko fragmentarycznego. Najpopularniejszą metodą jest szlamowanie komina, polega ona na powlekaniu specjalnymi zaprawami i masami uszczelniającymi. Plusem takiego uszczelniania jest niska cena i szybkość wykonania. W szlamowaniu wykorzystywana jest tak zwana masa SKD, jest ona odporna na wysokie temperatury i na ścieranie. Po upływie 24 godzin komin jest gotowy do użycia. Przed szlamowaniem komin powinien być oczyszczony z zanieczyszczeń i z sadzy.
Następną metodą jest frezowanie, stosowane jest, kiedy dym przenika do pomieszczeń mieszkalnych, a nieszczelność znajduje się wewnątrz domu. Metoda ta powiększa wnętrze komina, jest to dobry sposób, gdy komin posiada małą średnicę. Idealnym sposobem może okazać się montaż wkładu kominowego. Dostępne są różne wkłady takie jak: Kwasoodporne, żaroodporne i nierdzewne. Przewody kominowe są nieco droższe. Firmy zajmujące się montażem wykorzystują materiały różnych producentów. Przed wyborem rodzaju uszczelnienia należy skontaktować się z fachowcem, który pomoże w wyborze odpowiedniej metody. Przy wyborze wkładów trzeba zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty. Po remoncie komin będzie wymagał regularnego czyszczenia, taka metoda pomoże zachować dłuższą żywotność komina. Uszczelnianie kominów, czy też popularne szlamowanie są często stosowane, gdyż są tanią, dobrą opcją, należy pamiętać, że uszczelniony komin pozwala na regulacje temperatury, oszczędność energii i pieniędzy.

One Comment

  • Ekstrawagancki napisał(a):

    Zaniedbanie stanu komina może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla, dlatego warto kontrolować szczelność przewodów systemów kominowych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.